با نام خدا

سخنرانی اختتامیه

ارائه شده در همایش تربیت فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی : اقتضائات تربیت معلم

مشهد- پردیس شهید هاشمی نژاد

دانشگاه فرهنگیان

۱۲/۱۲/۱۳۹۳

اقتصاد مقاومتی،  اقتصاد مبتنی بر آموزه های توسعه پایدار در تربیت معلم
___________________________________________________

سروکار به چه مفاهیمی داریم؟

اقتصاد مقاومتی طبق اظهار نظر متخصصان دو حوزه هم پوشانی قابل توجه مفهومی با اقتصاد سبز یا همسو با توسعه پایدار و اشتراک میان شاخص های معرف آن ها ،
فرهنگ اقتصاد سبز باید نهادینه شده و به سبک زندگی دانشجو معلمان بدل بشود…. رویکرد تمام نهاد لازم است، یعنی تمام مولفه های یک نهاد آموزشی هماهنگ و همصدا ارزش های مورد نظر را صدا بزنند و ترویج کنند. این رویکرد مورد تاکید مجامع جهانی فعال در این حوزه مانند یونسکو نیز هست.
… معادل مفهوم تمام نهاد  در قاموس دانشگاه فرهنگیان  ب عنوان یک نهاد آموزشی فعال در خوزه تربیت معلم چیست؟؟ برنامه های درسی سه گانه که در هر عرصه و ساحتی اگر بخواهیم آموزش
  به تکوین شخصیت بینجامد لازم است( فقط آموزش کلاسی و رسمی کفایت نمی کند.)…برنامه درسی غیررسمی و برنامه درسی غیر متشکل که تعاریف آن ها در در مقام های دیگری توسط نویسنده ارائه شده است.
… در عرصه اقتصاد سبز ( به عنوان ویراست و قرائتی از اقتصاد مقاومتی) که اقتصاد اخلاق مدار و مسوول در برابر انسان ها( نسل کنونی و نسل های اتی) و طبیعت است
  هم همین قاعده باید بطور روشن و جدی رعایت شود. یعنی برنامه های سه گانه باید در این زمینه سهم و نقش بر عهده بگیرند.
_____________________________
بطور عینی تر و عملیاتی چه می گویم و چه می خواهیم؟
_______________________________
… اقتصاد های بزرگ و صنعتی که با ولنگاری در سیاست ها و رفتار های اقتصادی لطمه های جدی به محیط زیست آیندگان وارد می کنند… پدیده گرم شدن کره زمین و انتشار گازهای گلخانه ای، توسعه بیابان ها و خشکسالی که عواقب مهلک و مخربی مانند سونامی ها، طوفان ها، سیل ها و شاید حتی زلزله ها را بدنبال داشته است.
_________________________
…. ما در کشورخودمان چه می کنیم؟ چقدر رعایت موازین انسانی، اخلاقی و زیست محیطی را در تصمیم های خرد و کلان اقتصادی می کنیم ؟… فاجعه دریاچه ارومیه، فاجعه ریزگردها، فاجعه خشک شدن سفره های آب زیرزمینی، استفاده بی رویه از منابع نفت و گاز، و همین امروز… “مازندران ۲۰ سال دیگر بیابان می شود!!!!!!!”( تیتر اول روزنامه همشهری)
واقعا جای تاسف است. نیازمند اقدام اصولی در سطح سیاستگذاران ( کوتاه مدت) و نظام تعلیم و تربیت( در بلند مدت) است….. از تربیت معلم آغاز کنیم.
چه باید کنیم ؟ چه بنا داربم بکنیم؟

معلمان به عنوان “سفیران اقتصاد سبز“، و صیانت از محیط زیست با دامنه عمل و کنشگری جدی در عرصه های محلی، ملی و بین المللی… وجه مهمی از ” نقش اجتماعی معلمان “هم که مورد تاکید برنامه های درسی ماست می تواند معطوف به این موضوع یعنی ترویج رفتار اقتصادی همسو با انگاره های اقتصاد مقاومتی یا اقتصاد سبز باشد.

 

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *