با نام خدا

نشانه های قوام دانشگاهی در دانشگاه فرهنگیان چیست؟ آیا ما در جهت برخورداری از قوام دانشگاهی حرکت کرده ایم؟

نشست با مدیران استانی دانشگاه فرهنگیان

۲۰ مرداد ۱۳۹۵، تبریز

این پرسش از آن جهت موضوعیت دارد که دانشگاه فرهنگیان بطرز بارز و برجسته ای و از هیچ جنبه ای شرایط اطلاق “فی احسن تقویم” در بدو پیدایش را نداشته و هم اکنون نیز ندارد…. البته در خوشبینانه ترین حالت فقط نشانه هایی از بلوغ و قوام را می توان سراغ گرفت چرا که تا مقصد فاصله بسیار است.
…خطر در کمین این است که کما فی السابق عنوان دانشگاه را یدک بکشیم ولی هیچگاه حیثیت دانشگاهی پیدانکنیم و در عمل به نوعی تربیت معلم متعلق به دوره قبل( مراکز) را استمرار بخشیم.
بنابراین خوبست در مقاطع زمانی مختلف ارزیابی داشته باشیم و ببینیم بعنوان یک نهاد دانشگاهی، تخصصی و دانش بنیان در یک بازه زمانی خاص از کجا به کجا رسیده ایم؟ در مسير قوام یافتگی احسن سیر می کنیم؟درجا می زنیم یا به عقب بر می گردیم ؟
___________
اما، شاقول چیست؟ حیثیت دانشگاهی در گرو چیست؟خیلی سرراست نیست و پاسخ روشنی ندارد. چون دانشگاه متعارفی نیستیم…. دانشگاهی دارای هویت حرفه ای، ماموریت گرا و دستگاهی هستیم.  این حیثیت باید با توجه به وجوه اشتراک و البته افتراق با سایر دانشگاه ها تعریف و تبیین شود.
ارزش های بنیادین که در برنامه راهبردی آمده است؟ چشم انداز؟ اهداف کلان و عملیاتی؟ شاخص ها؟…  ملاک های مطرح در نظام های رتبه بندی؟ اصول مطرح شده در منشور های مختلف؟ یا ترکیبی از این ها؟
____________

الف: برخی موارد که فعلا می توان مورد توجه و استناد قرار داد و برای حرکت به پیش یا به پس آنها را نشانه های دست کم موقت قلمداد کرد:

۱ پیدایش نسبی طبقه مدیران حرفه ای متعهد، متخصص، با انگیزه و آرمانگرا با تفکر برنامه ای در سطوح ستاد و صف که نقش تعیین کننده ای در استقرار “فرهنگ دانشگاهی”  در بدنه دانشگاه دارند.
_____________
۲ برخورداری از برنامه جامع و راهبردی توسعه که تاکید آن بر احتناب از توسعه کمی به نفع توسعه کیفی است…  بحث های اخیر هیات امناء
______________
۳  شکل گیری اولیه نهاد ها و زیرساخت های پژوهشي، پژوهشکده ها، مجلات تخصصی،…
_________
۴ حسن تعامل با مدیران آموزش و پرورش، برای ما یک پارامتر تعیین کننده است که رابطه مستقیم با تحقق ماموریت و نیل به حیثیت ویژه  دانشگاهی دارد.
_______
۵ به رسمیت شناخته شدن بعنوان یک زیرنظام اموزش عالی
_______
۶ اجرای تشکیلات دانشگاه و توافقنامه نیروی انسانی … مصمم بودن  به تفویص اختیار به استان ها  و عملیاتی کرذن پدیده استقلال دانشگاهی تا جایی اساسنامه اجازه بدهد.
جلوه ای از این اراده: توافق نامه بودجه و سیاست تمرکز زدایی و دادن اختیار خرج به مدیران استان
_______
۷ تصویب و تکوین ساختار شورایی و قرار گرفتن در آستانه اجرایی کردن آن….  از شورای دانشگاه در ستاد تا شورای گروه های تخصصی…
ساختار شورایی دانشگاه، یک اتفاق سامان بخش بزرگ، انتظام منطقی بخشیدن به فرایند های تصمیم سازی و تصمیم گیری،  بسترسازی برای ابتناء هرچه بیشتر به خرد جمعی؛ علاوه بر شورای دانشگاه ۱۲ شورای تخصصی ستادی، شورای استان بعلاوه ۶ شورای تخصصی در سطح استان،  یک شورای پردیس

_________
۸ اخذ مجوز و آغاز به انتشار مجله های جدید، پژوهش در تربیت معلم،  تربیت معلم فکور
________
۹ سیاست های جبرانی برای ترمیم حقوق هیات علمی… تصویب شده و قریبا به اجرا گذاشته خواهد شد. سرمایه های اصلی هر دانشگاهی اعضاء هیات علمی آن هستند.
________
۱۰ فعال کردن هیات های امناء استان، در چارچوب سیاست های  کلی دانشگاه و با تمرکز بر استحصال منابع مادی و معنوی استان در خدمت توسعه دانشگاه برنامه داشته باشید،
________
۱۱ تلاش موثربرای طراحی و تدوین  نقشه جامع آموزش( طرح آمايش)… فراگیرترین اقدام سامان بخش، مهم ترین نقشه راهنمای حوزه آموزش با تبعات جدی برای کیفیت آموزش و حوزه های پژوهش، فرهنگی، دانشجویی، مالی و….
________
۱۲ تشکیل کمیته دستگاهی کرسی های نظریه پردازی، لزوم مشارکت و دعوت به همراهی گروه ها و استادان/ ترویجی شامل مناظره، نقد و نواوری، مساله محور
__________
۱۳ ساماندهی اموزشگران ، یک نشانه بارز از عقلانیت سازمانی که با تمام پیچیدگی و سختی با به ان تن داد تا دانشگاه از  وضعیت غیر عقلانی و بل بشوی کنونی نجات یابد
__________
۱۴ توسعه ارتباطات بین الملل، کرسی یونسکو و….
____________

ب: برخی قضعف ها، فاصله ها؟

۱ …. حوزه پژوهش….هنوز مشتعل نشده!
۲ …. توسعه تحصیلات تکمیلی
۳ ….. برخوردار شدن از مزیت اجتماعی و خلق فرصت های پاسخگوی نیازهای اجتماعی، ارتباط مستقیم با درامد زایی
۴ …. فضای امن فرهنگی و فاصله گرفتن از مظاهر صورتگرایی و

۵اجرای دوره های مهارت آموزی( ماده ۲۸). اگر به جریان غالب یا قوی تبدیل شودآثار تخریبی خواهد داشت…. چون دوره آکادمیک شناخته نمی شود.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *