با نام خدا

آرانی را چگونه می توان توصیف کرد؟

به مناسبت مراسم رونمایی از کتاب تمنای یادگیری از محمد رضا سرکار آرانی

۹/۶/۱۳۹۵

 

….  نماینده و نماد بارز جهان جهانی شده در حوزه تعلیم و تربیت، دارای هویت جهانی،  با دامنه عمل جهانی، خواه فیزیکی یا مجازی…  البته می شود روی این بعد هم بعنوان یک دستاورد حقیقی مانور داد. اما من قصدم این نیست.
….
بعد مهم تر، نماد و نماینده حفظ ایرانیت در عین غوطه وری در فرهنگ غیر، نه تنها ذوب و استحاله نشده بلکه از فرهنگ و ریشه های ایرانی در غنی سازی زیست جهانی اش یا تعریف گونه ایرانی هویت جهانی استفاده می کند، بعبارت دیگر در حالیکه عمیقا ایرانی مانده است، عمیقا جهانی شده است….یک موجود برخوردار از هویت ترکیبی   Glocal، هنر حمل همزمان عقلانیت ایرانی و عقلانیت جهانی و ایجاد هارمونی بین انها!
__________________________
….
چگونه عمیقا ایرانی مانده است؟؟!!

به ایران بسیار فکر می کند، مستمرا درباره ایران می نویسد، به ایران مکرر و به “بهانه” سفر می کند نه به “بها”،  گویی بوی ایران مشامش را می نوازد و به روح نا آرام او آرامش می بخشد، زبان و ادب ایران زمین را پاس می دارد، در جهت توسعه منابع انسانی ایران و ایران توسعه یافته از نظر شاخص های انسانی تلاش ویژه می کند، با وفاداری و التزام به منش ایرانی، شخصیت متین ایرانی را به نیکویی در ورای مرزهای ایران تبلیغ و ترویج می کند، غلو و بزرگ نمایی فرهنگ غبر را نمی پسندد تا به تحقیر فرهنگ خودی یا خودباختگی فرهنگی بینجامد. مثلا هیچگاه از گفتار و رفتار و نوشتار آرانی پیام از سر تا پا ژاپنی شدن!!!  دریافت نمی شود. در  عین حالی که نگاه مدینه فاضله ای در فرهنگ ما خیلی هم زمینه پذیرش و باور دارد، اما از ژاپن چنین تصویری را ترسیم نمی کند تا با کوچک شماری فرهنگ و تمدن ایران دکانی برای خود درست کند و اصطلاحا “معرکه” بپا کند و……
__________________________
حرکت نورسته “اندیشه ورزان”، انگشت روی مصداق درست و الهام بخشی گذاشته که برای این حسن انتخاب یا انتخاب شخصیت معیار باید به دست اندرکاران تبریک گفت. البته  می توان به رگه های دیگر اندیشه ورزی و معیارهای دیگر هم اندیشید و انها را به باشگاه اندیشه ورزان دعوت کرد. اما گمان می کنم از این بعد، آرانی در میان آنها یگانه خواهد ماند.
والسلام

۱ پاسخ
  1. مهدی
    مهدی گفته:

    سرکار آرانی عزیز به نظر بنده یک دلسوز و اعجوبه ای به تمام معنا در عصر ماست. قدرش را باید دانست و از نظرات ارزشمندش در تعلیم و تربیت بهره مند شد.این کار باید هر چه زودتر انجام بگیرد تا دوایی برای زخم های تعلیم و تربیت ما باشد.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *