با نام خدا

چرا باید صافی ها را بزرگ بداریم؟

نکوداشت استاد احمد صافی

وزارت آموزش و پرورش

۳/۱۲/۱۳۹۴

… بزرگی ایران به خاطر بزرگی و صلابت صافی و صافی هاست…. هر کسی دل در گرو بزرگی و عظمت ایران دارد باید به بزرگ داشت صافی ها و ترویج سبک زندگی، خصایل و فضایل آن ها همت ویژه بگمارد و این ذخایر را به نسل جدید بشناساند.
….از این منظر، بزرگ داشت ها یک وظیفه توسعه ای، یک اقدام استراتژیک برای هر جامعه ایست که آرمان گراست و آرمان گراییش شعاری و لفاظانه نیست.
…. روشن است، بزرگ داشت فقط به این مراسم و مناسک نیست، که اگر به همین مقدار بسنده شود، مصداق خلط مقدمه با ذی المقدمه است.
… کاری که ما در دانشگاه فرهنگیان و در آینده جریان تربیت معلم و از زاویه خاص تربیت معلم اغاز کرده ایم تا در مقدمه نمانیم:
۱) در برنامه درسی رسمی: استفاده از منابع علمی سودمند، روزامد و قابل فهم برای مخاطبان تالیفی استاد صافی در درس های مربوطه که بحمدالله کم نیستند، استاد قرسی ۳۵ اثر تالیفی دارند که واقعا چشمگیر است.
۲)  در برنامه در سی غیر متشکل: یعنی الهام بخش کردن فضاهای زیست و تحصیل دانشحو معلمان با آراستن آن  ها به معانی، مضامین، ارزش ها و بایسته های معلمی و شخصیت های برجسته ملی حامل ان ها در قالب های هنری و جذاب ؛ نام،  تمثال و زندگی نامه مختصر بزرگان تربیت معلم
… این حرکت را با استاد صافی اغاز کردیم… تا  نسل جدید معلمان، استاد را بعنوان نماد صافی، پاکی، عشق عمیق و بی نظیر به ایران و بچه های ایران زمین هستند بشناسند، استاد را بعنوان نماد اندیشه ورزی و ترویج اندیشه های نو بشناسند، وی را بعنوان نماد اگاهی وسیع تاریخی و هشدار دهنده نسبت به سیاست های غلط و نابخردانه بشناسند،او را بعنوان  نماد مسلمان واقعی بشناسند، استاد را بعنوان نماد مسوولیت شناسی دردمندانه تا مرز  نفس های به شماره افتاده بشناسند، ایشان را بعنوان نماد ایمان به راه معلمی و استقامت بی نظیر در راه اعلای ان  بشناسند
بالاخره،  من گرچه شاگردی استاد را نکرده ام،  اما خود را شاگرد مکتبی می دانم که نماینده اعلای آن امروز سبب گرد امدن ما دور یکدیگر شده است… در برابر او سر تعظیم فرو می آورم و از او می خواهم از سر لطف در حق شاگردانی چون من دعا کند تا مگر از فیض پاره ای از فضایلی که در وجود استاد مجسم است برخوردار شوم. انشاءالله

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *